Miért színeződnek el a fogaink?

  • Post comments:0 Comments

A fogelszíneződés lehetséges okai

/Fogorvos válaszol/

A fogak elszíneződésének számos oka lehet. Legtöbbször csak az étkezés és dohányzás által okozott felrakódásokkal van dolgunk. Biztonságból azért érdemes elolvasni, hogy mi mindenre enged következtetni a fog elszíneződése.

A fog elszíneződése igen zavaró probléma tud lenni. Lehet ártalmatlan, amit egyszerűen erősebben színező ételek és italok fogyasztása okoz, azonban egészségügyi problémára is felhívhatja figyelmünket. Most végigvesszük, hogy mik lehetnek a fog elszíneződésének okai.

A leggyakoribb okok

A fogak elszíneződésének leggyakoribb okai pontokba szedve sorakoztatom fel.

  1. Genetika. Fogaink színe, csak úgy, mint minden tulajdonságunk, genetikailag kódolva van. A fogzománc vastagsága, a fogak alakja, a fogbél színe valóban öröklött, amely jelentősen meghatározza fogaink színét. Otthoni, vagy rendelői fogfehérítéssel világosíthatunk a fogakon.
  2. Nem megfelelő szájhigiénia, fogkő. A nem megfelelő szájhigiénia felszíni baktériumok megtelepedéséhez vezet. Megfelelő fogápolás nélkül ebből kialakul a fogkő. A fogkő nem más, mint megkövesedett lepedék a fogak felszínén. A fogkő eltávolítása nélkül e lepedék egyre nagyobb méreteket ölt. Fogkő az íny alatt is képződhet, amely már olyan szövődményekkel járhat, amely az egész szervezetre kihat. Megfelelő szájhigiéniával megelőzhetjük, vagy jelentősen lassíthatjuk a fogkő kialaulását.

3. Étkezési és italfogyasztási szokások. Az elfogyasztott ételeinkben és italainkban található pigmentanyagok lerakódása okozza az elszíneződést. A vörösbor, a kávé, a tea, szénsavas üdítőitalok, gyümölcslevek, valamint az erőteljes színű répa, a bogyós gyümölcsök, a cékla, a pirospaprika fogyasztása észrevehető elszíneződéshez vezethet a fogzománcunkon. Olyan savas ételek és italok, mint a citrusfélék vagy szénsavas üdítők a fogzománc kopását is előidézhetik, amitől a fog egyre inkább áttetszővé válik és látható lesz a sárgás színű dentin. Az ételek és italok által okozott felrakódások eltávolításának egyik lehetséges módja lehet az otthoni  fogfehérítés.

4. Dohányzás. A nikotin sárgásbarnás lerakódást okoz a fogfelszínen. Amennyiben hosszú ideig elhanyagoljuk fogainkat, beivódhat a fog szerkezetébe és belső elszíneződéshez vezethet. Ennek megelőzése érdekében vegyünk részt rendszeresen fogkőeltávolításon és polírozáson.

5. Gyógyszerek. A gyermekkorban, különösen fogzás alatt alkalmazott tetracyclin (természetes antibiotikum) gyakori oka a fogak elszíneződésének. A fogakon sötétszürke vagy barna csíkokat, elszürküléseket hoz létre.

6. Fluor hiánya vagy túladagolása. A fluor hiánya gyerekeknél fogszuvasodáshoz vezethet, túlzott fogyasztása – ami származhat az étrendből éppúgy, mint a lenyelt fogkrémből, teából vagy fluorozott csapvízből – szintén káros lehet, fluorózist okoz. Ilyenkor a fogzománcon fehér foltok keletkeznek. A fluorózis fokozott csontképződést is előidézhet  és így könnyebben alakulhat ki fogtörés.

7. Elhalt fog, gyökérkezelt fog. Az elhalt és gyökérkezelt fog élettelenné válik, szürkés színt vesz fel.  Az elhalt, de még nem gyökérkezelt fogat gyökérkezelni kell, különben gócbetegségalakulhat ki!

 

  • Életkor. Az életkor is fog elszíneződésének okai közé tartozik. Az életkorral fogunk sötétedő tendenciát mutat, amelynek oka, hogy egyre több lerakódás halmozódik fel a zománcban, így a fog elveszíti fényét és fehérségét egyaránt. Az évek előrehaladtával a sárgás árnyalat egyre inkább barnásba fordul át.

A fogak elszíneződése gyermekeknél

A fogak elszíneződése gyermekeknél ugyanazon okokból alakulhatnak ki, mint felnőttkorban. Kezelésük is megegyezik a felnőttekével, kivéve a fogfehérítést. Fogfehérítés 18 év alatti gyermekeknek nem ajánlott.

A fogak elszíneződésének tehát számos oka lehet. Legtöbbször csak az étkezés és dohányzás által okozott felrakódásokkal van dolgunk, melyeket egy egyszerű szájhigiénés kezeléssel vagy otthoni fogfehérítéssel könnyedén eltávolíthatunk. Ha egy-egy fog szürkés, vagy lilás elszíneződését vesszük észre, keressük fel fogorvosunkat, mert komolyabb gond is állhat a háttérben. 

Milyen megoldás létezik a fogíny és a fogzománc ápolására?

Számos patikában és drogériában kapható termék közül választhatunk, melyek segíthetnek megóvni az íny és a fogzománc egészségét. Azonban mint már példák sorozata is van rá, a többségükből hiányzik a megfelelő hatóanyag, ami a várt eredményhez vezetne.

BrillSmile kifejezetten a fogzománc és fogíny ápolásása az Nhpro Enamel Care fogzománc erősítő fogkrémet (Fogzománcápolót) ajánlja, amely hidroxiapatitot tartalmaz, amely segíthet pótolni az elveszett ásványi anyagokat és csökkenti az érzékenységet. A hidroxiapatit hatékony a fogzománc védelmében és visszapótlásában, mivel a fogzománc egyik alkotóeleme.

Ha5 Hialuronsavas fogkrém

A testünkben, különösen az ízületekben és a bőrben természetesen megtalálható hialuronsav segít szabályozni a bőrsejtek víztartalmát. Víztárolóként működik, megakadályozza a kiszáradást.

A HA5 hialuronsav szérum magas koncentrációjú hialuronsavat tartalmaz xilittel, betainnal és D-pantenollal kombinálva. Ezek az összetevők segítenek fenntartani a nedvesség szintjét a szájban, valamint enyhítik az íny irritációját, miközben antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatást fejtenek ki.

Akinek aktuális vagy visszatérő fogíny-egészségügyi problémái vannak, annak javosoljuk a HA5 Hyaluron szérum mindennapi használatát.

Miért színeződnek el a fogaink?

A fogelszíneződés lehetséges okai /Fogorvos válaszol/ A fogak elszíneződésének számos oka lehet. Legtöbbször csak az étkezés és dohányzás által okozott felrakódásokkal van dolgunk. Biztonságból azért

Tovább olvasom »

Milyen fogvitamint szedjek?

Mi az igazság a fog vitalminról? /Fogorvos válaszol/ Ahhoz, hogy fogaink és fogínyünk egészséges legyen, megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat kell bevinnünk a szervezetünkbe. A

Tovább olvasom »

Mi az a PAP és mennyire biztonságos?

https://www.brillsmile.hu/wp-content/uploads/2023/03/Main-video-1.mp4 Mi az a PAP fogfehérítés? A PAP a Phthalimidoperoxy-kapronsav rövidítése, ami általában egyszerűen PAP néven ismert. Ezt a szintetikus szerves peroxisavat elsősorban fogfehérítő szerként

Tovább olvasom »

8 mosolyt fokozó módszer

Hogyan érd el, hogy ragyogjanak a fogaid?   Mosolyod minősége hatással lehet munkahelyedre, társasági életedre, romantikus életedre. A kutatások azt mutatják, hogy a gyakrabban mosolygó embereket

Tovább olvasom »

A helyes fogmosás titka

Bizonyára Te is úgy gondolod, hogy felnőtt emberként már elsajátítottad a helyes fogmosás és a fogápolás fortélyait. Szinte már rutinfeladat, amit elrontani sem lehet. Sajnos

Tovább olvasom »

Vélemény, hozzászólás?